Naissaare tuur

Telli tuur enda
valitud kuupäevaks

Tutvustus

Viime teid põnevale elektrirattamatkale Naissaarele, mis  asub Tallinnast vaid kümnekonna kilomeetri kaugusel. Saarel on kaunid pikad valge liivaga rannad, põnevad metsarajad (kus oleme leidnud nii mustikaid, pohlasid kui kukeseeni) ning loomulikult erinevad militaarobjektide varemed, mille poolest saar on tuntud. Asukoha tõttu on Naissaarel läbi sajandite olnud oluline kaitsefunktsioon. Peeter Suure Merekindluse tarbeks ehitati Naissaarele suurtükipatareid, et sulgeda kahuritulega ligipääs Soome lahelt Tallinnasse. Saare lõunaosast leiad mahajäetud nõukogudeaegse miinitehase, samuti on kitsarööpmeline raudtee pärandiks ajast, kui saar oli Nõukogude sõjaväe valduses. Vaata lähemalt “Mida oodata” rubriigist.

Matka on võimalik läbi viia kolmes variandis:
* osaleda meie plaanilisel giideeritud matkal kindlatel aegadel
* tellida gideeritud matk oma seltskonnale endale sobivaks ajaks (kuni 80 in)
* läbida rada iseseisevalt self-guided matkana järgides rada GPS-i abil (2-9 in)

Matk sisaldab:

  • Matkajuht/ self guided matka puhul elektrooniline matkajuht GPS
  • Elektriline Fatbike maastikuratas või maastikutõukeratas
  • Turvaline ja mugav Cube rattakiiver
  • Halvema ilma korral vihmakeep
  • Plaanilisel matkal kerge magus amps
  • Õhtumatkade puhul rattalamp

Matka alguspunkt: Pirita Meriväljapoolne parkla
Parkimine: Pirita Meriväljapoolne parkla
Kestvus: päev
Raja pikkus: ca 20 km
Kellele sobib? Kõigile alates 12 eluaastast /pikkusest al 155 cm. Sportlik ettevalmistus ei ole vajalik
Milline ratas? Elektrilise maastikujalgratas või elektriline maastikutõukeratas (tee valik broneerides)
Mida selga panna? Kinnised mugavad jalanõud ja kihiline ilmastikule vastav riietus

Mida oodata

Matka käigus näeme järgmisi huvipunkte:

Naissaare sadam

Täna kasutusel olev sadam rajati Naissaarele 1913 aastal, toetamaks suurtüki patareide ehitust. Nimelt oli aastatel 1911- 1917 Tallinn Vene Balti laevastiku tähtsuselt teine mereväebaas Läänemerel, mis kandis nime Peeter Suure Merekindlus. Sellega seoses oli Naissaar logistiliselt oluline paik, kust tõrjuda lääne poolt tulevaid ohte ja selle tarbeks rajati Naissaarele kokku kümmekond suurtükipatareid.

Suurtükipatareid

Naissaarel oli kokku kümmekond suurtükipatareid, neist suuremad 10a ja 10b saare põhjaosas. Suurtükipatareide eesmärk oli hoida tule all Soome lahe lõunaosa, kaitsta Tallinna mereväebaasi ja merelt läbipääsu Peterburi suunal.

Meremiinide tehas

Nõukogude ajal tegutses Naissaare keskosas meremiinide ja süvavepommide tehas. Seal kompleksis monteeriti, hooldati, kontrolliti ja ladustati sadu miine ja pomme. Kompleks oli salastatud ja rangelt valvatud. Tänaseks on uudistamiseks veel püsti tehase ja ladude hooned ja näha on ka hulgaliselt miinide kestasid.

Kitsarööpmeline raudtee

Raudteed kasutati saarel olevate suurtükipatareid, miinitehase ja sõjaväosade varustamiseks. Alguse sai raudtee Naissaare idapoolsest sadamast ja pikkust oli sellel 1918. aastaks 37,5 km. Tänaseks on raudteest taastatud 2,4 kilomeetrine lõik, kus saab veduri ja vagunitega lõbusõitu teha.

Majakas saare põhjatipus

Täna kasutusel olev 45 meetri kõrgune majakas ehitati 1960. aastal. Tuletorn on operatiivne ja majakavahi kohalolul on võimalik ka üles vaateplatvormile ronida. Füüsiline vorm võiks pigem hea olla, kuna lifti pole.

Ohvitseride kasiino

Tegemist oli ohvitseridele mõldud vaba aja veetmise paigana. Lihtsal sõduril sinna naljalt asja ei olnud. Hoones oli tulekahju I maailmasõja ajal aga taastati 1924.aastal Eesti ohvitseride kasiinoks. Hoone oli kasutamiseks ka Naissaare kohalikele elanikele. Nõukogude ajal kasutati kasiinot kasarmu ja staabina. Täna seisab hoone mahajäetult ja laguneb.

Omari küün

Dirigent Tõnu Kaljuste, kes on ühtlasi ka saare elanik, tõi Pärnust Kastna külast Naissaarele Omari küüni, et luua paik, kus korraldada kultuuriüritusi. Neist tuntuim on tema enda loodud Nargeni Festival(Naissaar on kunagi kandnud Nargeni nime).Lisaks leiavad seal aset veel teatrietendused ja erisugused kontserdid.

Püha Maarja kabel 

Tallinna Rootsi-Mihkli kiriku ja Rootsi peapiiskopi Nathan Söderblomi abil rajatud kirik, mis õnnistati sisse 1938 aastal. Peatselt Nõukogude okupatsiooni valdusesse jäänud kirik oli ainus hoone, mis okupatsiooniaja üle elas. Peale Vene vägede lahkumist 1994.aastal hakati kirikut restaureerima. Kirikus viiakse läbi jumalateenistusi tänaseni.

Lisavõimalused

Korraldame rõõmuga ka sündmuse täislahenduse. Lisavõimalused rattatuuri juurde:

Toitlustus
* Matkasupp
* Räim ruudus
* Naissaare sadamakohvik
* Merikotka puhkemaja

Meelelahutus ja kultuur
* Rongisõit kitsarööpmelisel raudteel
* Sõjamuuseum Lõunakülas

Seminariruumid
* Naissaare külalistemaja
* Merikotka puhkemaja

Saun ja lõõgastus:
* Merikotka puhkemaja
* Naissaare külalistemaja

Majutus
* Naissaare külalistemaja
* Merikotka puhkemaja

Lisategevused
* Disc golf

Kaart

Galerii

Arvustused

Tooteülevaateid veel ei ole.

Ole esimene, kes hindab toodet “Naissaare tuur”

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga