Laulasmaa – Lohusalu- Keila-Joa tuur

Telli tuur enda
valitud kuupäevaks

Broneeri kohad
matkal

Osalejate arv:

Tutvustus

Laulasmaa, Lohusalu ja Keila-Joa on piirkond, mis matkamiseks loodud. Mööda ranniku matkarada kulgedes avanevad meile kaunid vaated mererannale, männimetsadele, astangutele. Teele jääb Meremõisa telkimisala ja vana põneva arhitektuuriga suvilarajoon. Jõuame välja Keila – Joa maalilisse mõisaparki, kus teeme tutvust ajaloolise lossi ning Keila joaga. Vaata lähemalt “Mida oodata” rubriigist.

Matka on võimalik läbi viia kolmes variandis:
* osaleda meie plaanilisel giideeritud matkal kindlatel aegadel
* tellida gideeritud matk oma seltskonnale endale sobivaks ajaks (kuni 80 in)
* läbida rada iseseisevalt self-guided matkana järgides rada GPS-i abil (2-9 in)

Matk sisaldab:

  • Matkajuht/ self guided matka puhul elektrooniline matkajuht GPS
  • Elektriline Fatbike maastikuratas või maastikutõukeratas
  • Turvaline ja mugav Cube rattakiiver
  • Halvema ilma korral vihmakeep
  • Plaanilisel matkal kerge magus amps
  • Õhtumatkade puhul rattalamp

Matka alguspunkt: Laulasmaa parkla (enne SPA parklat)
Parkimine: Parkimisvõimalus olemas
Kestvus: kuni 3.5 tundi
Raja pikkus: ca 22 km
Kellele sobib? Kõigile alates 12 eluaastast /pikkusest al 155 cm. Sportlik ettevalmistus ei ole vajalik
Milline ratas? Elektrilise maastikujalgratas või elektriline maastikutõukeratas (tee valik broneerides)
Mida selga panna? Kinnised mugavad jalanõud ja kihiline ilmastikule vastav riietus

Mida oodata

Matka käigus näeme järgmisi huvipunkte:

Laulasmaa Spa, küla ja rand
Laulasmaa on menukas suvituskoht juba alates 19. sajandist. 1950. aastal asuti sinna rajama ametiühingute puhkekodu, millest praeguseks on peale mitmeid omanikevahetusi ja renoveerimistöid välja kasvanud Laulasma Spa hotell.  Seal ootavad külastajaid liivaluited, meri ja männid

Arvo Pärdi keskus
Arvo Pärt on helilooja, kelle looming on jätnud olulise jälje eesti muusikaajaloo kulgu. Tema auks rajatu 2018. aastal Laulasmaa metsaserva omanäoline avar keskus, kus võimalik tutvuda Arvo Pärdi loomingulise pärandiga erinevate arhiivimaterjalide, filmide , näituste ja haridusprogrammide abil.Keskuses on peale helilooja arhiivi veel raamatukogu, auditoorium, näituseala, õpperuumid, kontserdisaal ja kohvik. Keskuse juurde kuulub ka vaatetorn, millest avanevad vaated on elamus omaette.

Meremõisa rand ja telkimisala
Kaunis lõkkekohtade ja varjualustega mereääre puhkeala RMK ranniku matkarajal.

Keila-Joa Ministrite suvilarajoon
Keila-Joa ranna ja jõe vahel peidab end omanäoline suvilarajoon, mille rajamisega alustati 1934. aasta sügisel. “Loodusliselt võib valitsushoonete asukoha valiku pidada kõigiti õnnestunuks. See on Keila-Joa ilusam ja tähelepanuväärsem osa. Siin on paremad supelusvõimalused selges ja soojas jõevees ning puhta liivaga kaetud merekallastel,” kirjeldas ajaleht Vaba Maa juulis 1935.  See oli tollase Eesti võimueliidi puhkepaik, kus suvilarõõme said nautida valitud ministrid. Privaatsus oli seal oluline- ala oli piiratud (ja on tänaseni) aedade ning muuliga, et kõrvalised pilgud ei pääseks ligi. Määrusega keelati isegi kallasrajal liikumine.  aastatel soetasid sinna suvilad mitmed tuntud ärimehed ja poliitikategelased nagu Edgar Savisaar, Jaan Toots, Oliver Kruuda.

Keila-Joa mõisapark ja Keila juga
Keila-Joa alevik on nime saanud Keila jõel Põhja-Eesti panga astangult alla laskuva maalilise joa järgi. Keila juga on 6 m kõrge. Jõe kummalgi kaldal on vahelduva reljeefi ja kaunite vaadetega maastikupark, mis rajati siia koos uhke mõisahäärberiga 19. sajandil. Park kulgeb mööda jõekaldaid ning peidab endas ka kunagiste mõisnike matmispaika. Perekonnakalmistu asukoha valis välja Alexander von Benckendorff, kes oli ka sinna esimesena maetu.

Türisalu juga

Keila joast kõigest 2,5 km kaugusel, kauni Türisalu maastikukaitseala taga, asub teinegi, pisut väiksem, Türisalu juga. Eriliseks teeb selle joa see, et tegemist on kolmeastmelise joaga ja kuna need astangud paiknevad liivakihis, siis on need vee erosiooni tõttu pidevas muutumises. Juga toidab Türisalu oja, mis on suhteliselt veevaene ja kipub suvel kuivaks jääma. Seega kui on soov näha voolavat Türisalu juga, tuleb oma külastusaeg õigele ajale planeerida.

Keila-Joa loss
Mõisapargi südameks on ajalooline Keila-Joa loss. Lossi rajamisega tegi algust krahv Aleksander Benckendorff  1827. aastal. 1917. aastal rüüstasid lossi sõdurid. Hiljem mõis natsionaliseeriti. 1927. aastal läks loss Eesti valitsuse otsusega koos kõrvalhoonetega Eesti välisministeeriumi kasutusse. 1936. aastal alustas tööd kohalik elektrijaam.  Teise maailmasõja ajal kasutati lossi nii punaarmee kui sakslaste poolt. Strateegiliselt soodsa asukoha tõttu oli seal ka saksa sõjaväeluure Abwehri kool. Nõukogude perioodil oli loss Nõukogude sõjaväelaste kasutuses. Pärast Eesti taasiseseisvumist läks loss jälle Eesti välisministeeriumile . 2010. aastal müüdi loss erakätesse ning seal algasid ulatuslikud renoveerimistööd, praeguseks  on seal avatud hotell, restoran ja muuseum.

Lisavõimalused

Korraldame rõõmuga ka sündmuse täislahenduse. Lisavõimalused rattatuuri juurde:

Toitlustus
* Matkasupp
* Laulasmaa Spa restoran Wicca
* Keila-Joa lossi restoran

Meelelahutus ja kultuur
*Arvo Pärdi keskuse külastus ja ekskursioon
* Keila-Joa lossi muuseum

Seminariruumid
* Arvo Pärdi keskuse seminariruumid
* Laulasmaa SPA seminariruumid

Saun ja lõõgastus:
* Laulasma SPA Vee- ja saunakeksuse külastus

Majutus
* Laulasma SPA hotell
* Keila-Joa loss
* Sambla talu kodumajutus

Lisategevused
* SUP-lauaga sõit Laulasmaa rannas

Kaart

Galerii

Arvustused

Tooteülevaateid veel ei ole.

Ole esimene, kes hindab toodet “Laulasmaa – Lohusalu- Keila-Joa tuur”

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga