Nelijärve-Aegviidu tuur

Telli tuur enda
valitud kuupäevaks

Tutvustus

Kõrvemaa maastikukaitseala lõunapoolsemas osas asuvad legendaarsed kohad nagu Valgehobusemäe Suusa- ja Puhkekeskus, Nelijärve Puhkekeskus, Jäneda ja Aegviidu. Koondame need ühtse tervikliku matka sisse ja lähme avastame piirkonna ilu ja olu, mis on inimesi tõmmanud juba aastakümneid. Kõrvemaa on eelkõige tuntud oma kauni puutumata looduse ja aktiivse ajaveetmise paigana. Inimene, kes satub Kõrvemaale, leiab eest kümnete kilomeetrite ulatuses terviseradu ja võimalusi erinevate talve- ja suvespordialade harrastamiseks, alustades suusatamisest ja lõpetades rataste maastikusõiduga.Võib öelda, et Kõrvemaa on presidendi vääriline sihtkoht, hindamaks meie väärtuslikku looduskeskkonda ja liikumist vabas õhus. Igal aastal leiab aset rahva seas populaarne Presidendi matk, kus on võimalik koos presidendiga ette võtta 10. kilomeetrine teekond Aegviidust Jänedani. Ajaloo tuvustamiseks on piirkonnas Aegviidu oma kuulsa depooga ning Jäneda oma suursuguse mõisaga. Tule saa sinagi osa kõigest sellest ja rohkemastki veel. Vaata lähemalt “Mida oodata” rubriigist.

Matka on võimalik läbi viia kolmes variandis:
* osaleda meie plaanilisel giideeritud matkal kindlatel aegadel
* tellida gideeritud matk oma seltskonnale endale sobivaks ajaks (kuni 80 in)
* läbida rada iseseisevalt self-guided matkana järgides rada GPS-i abil (2-9 in)

Matk sisaldab:

  • Matkajuht/ self guided matka puhul elektrooniline matkajuht GPS
  • Elektriline Fatbike maastikuratas või maastikutõukeratas
  • Turvaline ja mugav Cube rattakiiver
  • Halvema ilma korral vihmakeep
  • Plaanilisel matkal kerge magus amps
  • Õhtumatkade puhul rattalamp

Matka alguspunkt: Aegviidu raudteejaam
Parkimine: Parkimisvõimalus raudteejaama kõrval
Kestvus: 3 tundi
Raja pikkus: ca 30 km
Kellele sobib? Kõigile alates 12 eluaastast /pikkusest al 155 cm. Sportlik ettevalmistus ei ole vajalik
Milline ratas? Elektrilise maastikujalgratas või elektriline maastikutõukeratas (tee valik broneerides)
Mida selga panna? Kinnised mugavad jalanõud ja kihiline ilmastikule vastav riietus

Mida oodata

Matka käigus näeme järgmisi huvipunkte:

Aegviidu depoo

Algselt raudtee sõlmpunktiks kavandatud Aegviidu depoo ehitati 1870. aastal, mil Tallinn-Peterburi suunalise raudtee Tartu haru pidi alguse saama just sealt. Lõpuks kujunes selleks siiski Tapa ja Aegviidu depoo ei leidnud sihtotstarbelist kasutust. Hoone, mis oli algupäraselt mõeldud rongi hooldustöödeks ja ka reisijate teenindamiseks, on tänaseks renoveeritud ja kannab nüüd nime Tervisedepoo. Inimesed, kes tulevad Kõrvemaale seiklema, saavad Tervisedepoo infopunktist teavet erinevate vaba aja veetmise ja sportimise võimaluste kohta. Hoones on ka riietusruumid, saun ja spordivarustuse rent.

Siniallikad

Eestlased on ikka allikaid pühakohtadeks pidanud ja allikaveele tervendavaid võimeid omistanud. Õnneks jääb ka meile üks selline tee peale ja kui mitte millekski muuks, siis kosutava sõõmu värske vee võtmiseks sobib koht väga hästi.

Nelijärved

Ja ka see pole veel kõik. Veemaailm kostitab peale allika meid ka seitsmest järvest koosneva Nelijärve järvestikuga. Koht on saanud nime tänu sellele, et ümbruskonna kõrgeima koha pealt avanes vaade korraga neljale järvele: Urbukse, Sisaliku, Purgatsi ja Ahvenajärvele. Purgatsi kaldal asub ka kuulus Pääsu Villa, mille üks rajajaid oli Konstantin Päts. Toona eliidi seas populaarne villa kuulub tänaseks Nelijärve Puhkekeskuse koosseisu ja on koos teiste hoonetega hinnatud puhkusepaik tänagi.

Rehesaare rändrahn

Lähme mõõdame end graniidist rändrahnu kõrval, mis on 5 meetrit kõrge ja sama palju lai. Kuuldavasti olevat selle kivi asukoha loos ka Kalevipoja käsi mängus. Kivi kõrval saab täpsemalt teada, mis lugu sellega õieti on.

Valgehobusemäe Suusa- ja Puhkekeskus

Nimele viitavalt on tegemist mäega ja veel sellisega, kus saab talviti mäesuusa ja lumelauaga alla lasta. Keskuses on sportimisvõimalusi muljetavaldavalt palju ja eks see olegi põhjus, miks koht niivõrd armastatud on.  Kõige muu seas leiab sealt ühenduse Kõrvemaa suusaradadega, tõstukiga lumelaua ja –mäesuusanõlva,  lumelauakrossiraja (kõrguste vahe 33 m ja laskumise pikkus 220 m), tõstukiga lumerõngaraja, uisutamisvõimaluse tiigi jääl, jalgrattasõidu rajad, 4 km maastikurattakrossiraja, 18 korviga discgolfiraja, ujumisvõimalused ja rannavolle väljaku.

Jäneda mõis

19.sajandil ehitatud suursugune mõisakompleks, kust ei puudunud oma hobusetall kui ka viinavabrik. Hobusetall võib laiemale publikule tuntud olla kui Musta Täku Tall, mis on kuulsust kogunud Elmari simmanite korralduspaigana. Mõis ise kogus omal ajal tuntust mõisaproua Maria Zakrevskaja-Benckendorff-Budbergi järgi, kelle kirevasse ellu kuulusid ühel või teisel hetkel sellised mehed nagu R. B. Lockhard, M. Gorki ja H. G. Wells. Mõisaproua elulugu on andnud ainest mitmetele kirjanikele ja filmitegijatele. Lossi tornist leiab muusika-tähetorni, mis on helilooja Urmas Sisaski töö- ja kontserdiruum ning astronoomiliste vaatluste läbiviimise koht.

Lisavõimalused

Korraldame rõõmuga ka sündmuse täislahenduse. Lisavõimalused rattatuuri juurde:

Toitlustus
* Matkasupp
* Kallisaba Puhkemaja
* Valgehobusemäe Suusa- ja Puhkekeskus
* Nelijärve Puhkekeskus
* Musta Täku Tall

Meelelahutus ja kultuur
* Kallisaba Puhkemaja
* Musta Täku Tall

Seminariruumid
* Aegviidu raudteejaam
* Kallisaba Puhkemaja
* Valgehobusemäe Suusa- ja Puhkekeskus
* Nelijärve Puhkekeskus
* Jäneda mõis

Saun ja lõõgastus:
* Kallisaba Puhkemaja
* Valgehobusemäe Suusa- ja Puhkekeskus
* Nelijärve Puhkekeskus
* Jäneda mõis
* Tõrvaaugu Metsamajad

Majutus
* Kallisaba Puhkemaja
* Valgehobusemäe Suusa- ja Puhkekeskus
* Nelijärve Puhkekeskus
* Jäneda mõis
* Tõrvaaugu Metsamajad

Kaart

Galerii

Arvustused

Tooteülevaateid veel ei ole.

Ole esimene, kes hindab toodet “Nelijärve-Aegviidu tuur”

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga